понедельник, 31 октября 2011 г.

Структура вікна. Елементи діалогу вікна


1)      Структура вікна.
Перевагою операційної системи Windows над іншими операційними системами є те що вона працює з так званими вікнами. Windows, з перекладу з англійської мови означає “Вікно”. Робота  з вікнами є дуже простою, зручною.
Вікно - прямокутна область екрану, в якій виконуються різні Windows-програми. Кожна програма має своє вікно. Всі вікна мають однаковий склад і структуру. У будь-якому вікні можна проглядати файли, папки, диски, піктограми пристроїв та інші об'єкти. З вікнами можна проводити наступні операції: згортати, розгортати, закривати, переміщати з однієї області екрану в інший, при цьому розміри вікон можуть змінюватися.

Вікно може існувати в трьох станах:
·         повноекранне - вікно розгорнене на весь екран;
·         нормальне - вікно займає частину екрану;
·         згорнуте - вікно в згорнутому стані.
Зміна стану вікон:
·         згортання вікна - клацання миші на кнопці згортання;
·         із згорнутого в попередній стан - клацання миші на кнопці активного додатку на панелі задач;
·         з повно-екранного в нормальне і назад - клацання миші на кнопці відновлення вікна.
Зміна розміру вікна (у нормальному стані) здійснюється перетягуванням рамок вікна при натискуючій кнопці миші.
Переміщення вікна (у нормальному стані) здійснюється перетягуванням заголовка вікна при натискуючій кнопці миші.
Смуги прокрутки з'являються коли вміст вікна не поміщається в його видимій частині. Для проглядання вмісту вікна є декілька варіантів:
¯ клацати на кнопках 5і6 на смугах прокрутки;
¯ перетягувати прямокутник прокрутки q;
¯ клацати мишею між прямокутником прокрутки і кнопками 5,6.
Закриття вікон: для завершення роботи з додатком (програмою) необхідно закрити його вікно. Закриття вікон сприяє збільшенню швидкості операційної системи, економії оперативної пам’яті. Не рекомендується одночасно запускати багато програм, оскільки це може призвести до сповільнення роботи операційної системи.
 Активне вікно можна закрити одним з наступних способів:
¯ клацнути на кнопці закриття вікна r;
¯ вибрати команду Вихід з меню Файл;
¯ набрати на клавіатурі комбінацію Alt+F4;
¯ вибрати команду Закрити в системному меню вікна (клацнути на кнопці системного меню).
Якщо ви працюєте з декількома вікнами (програмами), то  ви можете швидко перейти до іншого вікна (програми), використавши комбінацію клавіш ALT+ТАВ, які повинні бути натиснуті одночасно.
2) Елементи діалогу вікна.
До складу вікна входять наступні елементи :
 заголовок – верхній рядок вікна, в якому знаходиться ім'я програми або ім'я вікна (містить ім’я вікна); кнопка згортання (мінімізації) вікна; кнопка відновлення (максимізації) вікна (її вигляд залежить від стану вікна); кнопка закриття вікна; кнопка системного меню – відкриває системне меню вікна;  рядок меню – містить команди для управління вікном; панель інструментів – містить кнопки, що викликають команди, що часто вживаються; смуги прокрутки – дозволяють проглядати вміст вікна; робоче поле – простір для розміщення об'єктів (тексту, малюнків, значків і ін.) і роботи з ними; рядок стану – смуга, на якій розташовані індикатори стану;  рамка вікна.
1)      Робота з вікнами; Практична робота.

1.      Ознайомитися з структурою вікна. Переглянути елементи діалогу вікна.
2.      Навчитися згортати, розгортати, переміщувати, закривати , зменшувати (збільшувати) розмір довільного вікна.
3.      Порівняти два довільних вікна. Що у них  спільного та відмінного? Яка інформмація у них може знаходитися?

воскресенье, 2 октября 2011 г.

Команди MS-DOS


MODE

Конфігурує пристрої системи.
Порт принтера:            MODE LPTn[:] [COLS=c] [LINES=l] [RETRY=r]
Послідовний порт:      MODE COMm[:] [BAUD=b] [PARITY=p] [DATA=d] [STOP=s] [RETRY=r]
Статус пристрою:        MODE [device] [/STATUS]
Перенаправлення друку:                  MODE LPTn[:]=COMm[:]
Підготовка кодової сторінки:           MODE device CP PREPARE=((yyy[...]) [drive:] [path] filename)
Вибір кодової сторінки:                    MODE device CP SELECT=yyy
Оновлення кодової сторінки:          MODE device CP REFRESH
Статус кодової сторінки:                  MODE device CP [/STATUS]
Режим дисплея:           MODE [display-adapter][,n]
                                      MODE CON[:] [COLS=c] [LINES=n]
Швидкість друку:         MODE CON[:] [RATE=r DELAY=d]

 
завантажити програму в нижню пам'ять.

MEM

Виводить на екран кількість вільної пам'яті та пам'яті, що використовується, у вашій системі.
MEM [/CLASSIFY | /DEBUG | /FREE | /MODULE modulename] [/PAGE]
/CLASSIFY або /C    Класифікує програми за використаною пам'яттю. Виводить розміри програм, загальну використану пам'ять та найбільші блоки доступної пам'яті.
/DEBUG або /D         Виводить статус усіх модулів пам'яті, внутрішні драйвери та іншу інформацію.
/FREE або /F Виводить інформацію про кількість вільної пам'яті (базової та верхньої).
/MODULE або /M    Виводить детальний список модулів використаної пам'яті. За цією опцією повинно слідувати ім'я модуля.
/PAGE або /P Робить паузу після заповнення екрана інформацією.

 

SHARE

Використовується, як правило, у мережі для розподілення доступу до файлів.

CHKDSK

Перевіряє диск та виводить на екран звіт про його стан.
CHKDSK [drive:][[path]filename] [/F] [/V]
[drive:][path]      Визначає диск та директорію, що перевіряються.
filename       Визначає файл(и) для перевірки їх фрагментації.
/F                  Виправляє помилки на диску.
/V                  Виводить на екран повний шлях та ім'я кожного файла на диску.
Виконайте CHKDSK без параметрів для перевірки поточного диска.

Існує два типи команд операційної системи MS DOS: внутрішні та зовнішні.
Внутрішні команди - це найпростіші та найчастіше використовувані команди системи. Вони є частиною командного процесора COMMAND.COM і завантажуються в пам'ять під час завантаження операційної системи.
Зовнішні команди реалізовані у вигляді окремих виконуваних програм, тобто у вигляді файлів з розширенням .EXE або .COM і знаходяться вони в системному каталозі. Наведемо деякі, найуживаніші команди операційної системи MS DOS із їх коротким описом.
Команда DIR - виведення вмісту каталогу. Синтаксис: DIR [шлях] [/p] [/w]. Внутрішня команда, виводить на екран вміст заданого аргументом шлях каталогу. Параметр /p означає, що виведення буде проводитися по сторінках, а параметр /w - виведення в ущільненому вигляді (по п'ять імен файлів в одному рядку) без додаткової інформації. Команда DIR без аргументів виводить вміст поточного каталогу. Приклади використання команди DIR:
DIR C:\USERS - виведення вмісту каталогу C:\USERS; DIR /P - виведення вмісту поточного каталогу в посторінковому режимі; DIR \WINDOWS /W - виведення вмісту каталогу C:\WINDOWS в ущільненому вигляді.
Команда CD (Change Directory) - зміна поточного каталогу. Синтаксис: CD [шлях]. Внутрішня команда, встановлює поточним каталог заданий в аргументі шлях. Якщо, наприклад, виникає потреба замінити поточний каталог на C:\SAMPLE\SOURSES, то потрібно ввести в командний рядок таку команду: CD \SAMPLE\SOURSE. Для переходу в каталог SOURSE потрібно ввести команду: CD SOURSE. Для повернення в батьківський каталог (SAMPLE) можна ввести команду: CD .. , а для переходу в кореневий каталог потрібно ввести CD \. Команда CD без параметрів виводить на екран назву поточного каталогу.
Команда MD (Make Directory)- створення каталогу. Синтаксис: MD каталог. Внутрішня команда, створює новий каталог заданий аргументом каталог. Цей аргумент може бути повним шляхом до каталогу, а також задавати ланцюжок каталогів. Приклади використання команди MD:
MD DOC - створення в поточному каталозі каталогу з іменем DOC; MD C:\USER\IVAN - створення підкаталогу IVAN у каталозі C:\USER (якщо він існує, в протилежному випадку створюється і цей каталог); MD NEW1\NEW2 - створення в поточному каталозі каталогу з іменем NEW1, а також створення в каталозі NEW1 Каталогу NEW2.
Команда RD (Remove Directory) - знищення каталогу. Синтаксис: RD каталог. Внутрішня команда, знищує каталог заданий аргументом каталог. Перед знищенням каталогу потрібно знищити всі файли, які є в ньому. Не можна також знищувати поточний каталог. Приклад використання команди RD:
RD C:\USER - знищення каталогу з іменем C:\USER.
Команда COPY - багатофункціональна команда, призначена для копіювання, об'єднання та створення файлів. Синтаксис: COPY файл 1 файл 2. Параметр файл 1 задає файл або групу файлів, що потрібно скопіювати, а параметр файл 2 задає каталог або назву файлу куди потрібно скопіювати. Обидва параметри можуть бути повними маршрутами до файлу (файлів).
Якщо потрібно об'єднати файли, то параметр файл 1 задає список файлів через знак +, які потрібно об'єднати, а параметр файл 2 задає назву результуючого файлу. У випадкові створення текстового файлу за допомогою команди COPY в ролі параметру файл 1 використовується ім'я стандартного пристрою введення CON, причому можна відразу ввести текст у створений файл (ознака завершення введення тексту - комбінація клавіш CTRL+Z). Приклади використання команди COPY:
COPY FILE1.TXT FILE2.TXT - копіювання файлу FILE1.TXT в файл FILE2.TXT (в поточному каталозі);
COPY FILE1.TXT C:\DOCUMENT - копіювання файлу FILE1.TXT з поточного каталогу в каталог C:\DOCUMENT, причому назва файлу не змінюється;
COPY C:\FILE1.TXT C:\DOCUMENT\FILE2.TXT - копіювання файлу FILE1.TXT з кореневого каталогу логічного диску C в каталог C:\DOCUMENT, причому назва файлу змінюється на FILE2.TXT;
COPY FILE1.TXT+FILE2.TXT+FILE3.TXT C:\FILE4.TXT - об'єднання файлів FILE1.TXT, FILE2.TXT, FILE3.TXT, FILE4.TXT з поточного каталогу та копіювання в файл FILE4.TXT кореневого каталогу логічного диску C;
COPY CON FILE.TXT - створення в поточному каталозі файлу з іменем FILE.TXT, після чого можна ввести з клавіатури текст, який буде збережений в цьому файлі (після введення комбінації клавіш CTRL+Z).
Команда DEL (DELete) - знищення файлів. Синтаксис: DEL файл [/p]. Внутрішня команда, знищує файл(и) заданий аргументом файл. Аргумент файл може бути повним шляхом до файлу, а також може задавати список імен файлів розділених комою або шаблон групи файлів, що підлягають знищенню. Необов'язковий параметр /p означає, що перед знищенням файлів на екрані з'являтиметься запит на підтвердження знищення. Приклади використання команди DEL:
DEL C:\FILE1.TXT - знищення файлу FILE1.TXT в кореневому каталозі диску С; DEL FILE1.TXT,FILE2.TXT,FILE3.TXT - знищення в поточному каталозі трьох файлів FILE1.TXT, FILE2.TXT, FILE3.TXT; DEL *.BAK - знищення в поточному каталозі всіх файлів з розширенням .BAK.
Команда REN (REName) - перейменування або переміщення файлів. Синтаксис: REN файл 1 файл 2. Внутрішня команда, змінює стару назву файлу, задану аргументом файл 1 на нову, задану аргументом файл 2. Аргументи можуть задавати повний шлях до файлу. Якщо шлях в аргументі файл 2 відрізняється від шляху в аргументі файл 1, то відбувається переміщення файлу в каталог, заданий в аргументі файл 2. Крім того, аргументи команди REN можуть бути шаблонами груп файлів, тобто можна одночасно міняти назву декількох файлів. Приклади використання команди DEL:
REN FILE1.TXT FILE2.TXT - перейменування файлу FILE1.TXT в файл FILE2.TXT; REN C:\FILE1.TXT C:\DOC\FILE2.TXT - переміщення файлу FILE1.TXT з кореневого каталогу логічного диску C в каталог DOC, а також зміна його назви на FILE2.TXT; REN *.TXT *.DOC - перейменування файлів типу .TXT у файли типу .DOC.